Zajímavosti a okolí

Spojte návštěvu naší farmy
s dalšími výlety na zajímavá místa v okolí

Zajímavosti a okolí

Kam na výlet

město Úštěk - foto © Vítězslav Jančák

Úštěk


Administrativně Držovice spadají pod město Úštěk. Jedná se o malé historické městečko,v posledních letech proslulé nejen historickou architekturou ale i vyhlášenými jarmarky. Kromě kostala sv. Petra a Pavla na náměstí stojí za pozornost krásně zachovalé měšťanské domy.

Kromě hodně známých tzv. Ptačích domků, které bohužel dále chátrají, stojí určitě za návštěvu židovská synagoga a židovský hřbitov. Synagoga je již zrekonstruovaná, a i hřbitov, který je na velmi malebném místě cestou do místní části Lhota, prochází rekonstrukcí a je udržován Sdružením za obnovu památek Úštěcka.

S dětmi je možné navštívit Muzeum čertů v Pikartské věži nebo Úštěckou šatlavu s nástroji práva útrpného. Můj osobně nejmilejší pohled na Úštěk není z hlavní silnice Litoměřice/Česká Lípa, ale z Údolní ulice (příjezd od Štětí). Tam se Úštěk ukáže v celé své neobvyklé kráse městečka na skále.

Levín - foto © Vítězslav Jančák
náves Levín - foto © Vítězslav Jančák
vyhlídka nad Levínem - foto © Vítězslav Jančák

Levín


Cestou z Úštěku do Ústí nad Labem se nad silnicí vypíná ruina levínského hradu ze 13. století. Jedná se o jednu z nejmalebnějších obci našeho okolí - městys Levín. Krásné náměstíčko s kruhovým kostelem Povýšení svatého Kříže přímo láká k posezení pod kaštany. Levín proslul jako centrum hrnčířství a umělecká atmosféra za něj sálá dodnes.

Z Levína si můžete udělat procházku k další dominantně našeho kraje – Mauzoleu Josefa Schrolla. Tato hrobka rodiny Schrollů, místních průmyslníků a majitelů liběšického panství, pochází z konce 19. století a od roku 1945 byla opuštěna. V současné době také prochází rekonstrukcí a opět zazáří ve své původní kráse.

Ostré - Kalvárie - foto © Vítězslav Jančák
Ostré - Kalvárie - foto © Vítězslav Jančák
Ostré - Kalvárie - foto © Vítězslav Jančák

Ostré - Kalvárie „Kostelíčky“


Osobním tipem, kam na Úštěcku, je pro mě Ostré. Poutní místo bylo na sopečném kopci nad Úštěkem u stejnojmenné vesničky vystaveno v letech 1704 až 1707 a získalo si proslulost. Stejně jako většina památek v okolí po druhé světové válce chátralo a skoro celé zarostlo náletovými dřevinami. I my si pamatujeme, jak jsme se v roce 2004, v době kdy farma ještě nevyžadovala takové nasazení, nadšeně účastnili několika brigád za účelem sběru odpadu a kácení náletů. Naštěstí Kalvárie na Ostré prochází profesionální rekonstrukcí už od roku 2006 a v roce 2011 byla vysvěcena opravená křížová cesta. Je to nesmírně silné místo a výhled na Úštěk, jezero Chmelař a i naši farmu, stojí za tu trochu šlapání. Sem se člověk často a rád vrací, aby nabral energii.

hrad Helfenburk - foto © Vítězslav Jančák
hrad Helfenburk - nádvoří pod věží - foto © Vítězslav Jančák
hrad Helfenburk - nádvoří se srubem - foto © Vítězslav Jančák

Hrad Helfenburk „Hrádek“


Helfenburk, který leží nedaleko města Úštěk, je zřícenina hradu ze 14. století. Je postaven na pískovcovém ostrohu v zalesněném údolí. Přístupný je pouze pěšky přímo z města Úštěk po značené stezce nebo z druhé strany polní cestou od Rašovic.

Původní hrad byl převážně dřevěný, později zděný s vysokou věží a palácem. Dominantou je vstupní brána, původně padací most, který byl filmaři ve 20. století zrekonstruován pro účely natáčení filmu Dva na koni, jeden na oslu. Později bohužel rozebrán na táboráky různými skupinami návštěvníků.

Hrad je celoročně volně přístupný, věž je správci odemykána každý víkend v roce včetně zimních měsíců. Z věže je 360°rozhled po okolí.

Konojedy


Pokud se vydáte asi 2 km od farmy, malebnou procházkou mezi našimi pastvinami, najdete obec Konojedy, kde se nachází objekt bývalého kláštera servitů s monumentálním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl založen roku 1699 proslulým kukským hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Celý tento areál ještě před několika lety byl zcela zpustlý a velice rychle chátral. Před několika lety započala rekonstrukce zámku (dříve kláštera) a od roku 2015 probíhá i náročná obnova kostela. Zatím jsou tyto objekty veřejnosti bohužel nepřípustné.